דף הבית | אודות | צור קשר

 


 זקוק לעזרה?

צור קשר

שם מלא:

טלפון:
דוא"ל:
 

מהמדיה

כתבה על דני רון


 

 

 


בתיה מלמד עיתון לאישה

רוצה לקבל מידע
על אורח חיים בריא?

הרשם עכשיו לניוזלטר 
של מרכז אדיב

דוא"ל

שם   

 
שושנת יריחו, או בלועזית לישמניאזיס, היא מחלה הנגרמת על ידי טפיל הלישמניה (Leishmania), אשר מועבר אל האדם בעקיצה של זבוב החול. קיימים זנים שונים של המחלה ברחבי העולם, בישראל נפוץ זן L.Major (ולאחרונה L.Tropicana האלים יותר) באזור בקעת הירדן (כולל איזור יריחו ומכאן שמה), בנגב, בערבה, אזור ניצנה ואף דיווחים מאזורים עירוניים כמו טבריה ומעלה אדומים.

שושנת יריחו, או בלועזית לישמניאזיס, היא מחלה הנגרמת על ידי טפיל הלישמניה (Leishmania), אשר מועבר אל האדם בעקיצה של זבוב החול. קיימים זנים שונים של המחלה ברחבי העולם, בישראל נפוץ זן L.Major (ולאחרונה L.Tropicana האלים יותר) באזור בקעת הירדן (כולל איזור יריחו ומכאן שמה), בנגב, בערבה, אזור ניצנה ואף דיווחים מאזורים עירוניים כמו טבריה ומעלה אדומים.
* בשנים האחרונות קיימת עליה של עשרות אחוזים באנשים הסובלים ממחלה זו.

 

איתמר - סיפור של ילד שנעקץ בלשמניה


איתמר נעקץ כ 12 עקיצות, מהן מספר עקיצות באף. כעבור זמן הם התפתחו לפצעים אופיינים, מהם הפצעים החמורים ביותר התפתחו באף.


איתמר עבר פעמיים נטילת משטח מהפצע לברור סוג הלשמניה... ובשל ריבוי הפצעים והמיקום בפנים, הוחלט שיש צורך באשפוז יום של שבועיים, שבמהלכו תינתן תרופה בעירוי לוריד.  האמא מספרת בחלק מהמקרים בערבה הזריקו את התרופות ישירות לפצע, זריקה שגורמת כאב רב עד כדי צורך להרדים את הילדים במהלכה.


* נוצר איתי קשר מספר ימים טרם האשפוז המדובר (שבוטל לאור השיפור במצב), התרופות ההומאופתיות הוזמנו והטיפול החל:
"ההקלה בפצעים היתה תוך שלושה ימים... הפצעים של איתמר נראים משמעותית טוב יותר, הנפיחות באף ירדה, וגם הנפיחות בפרק כף היד".


"שבועיים אחרי רואים סימן ורוד של פצע שמחלים... (בעבר) היה פצע באף של סנטימטר וחצי".
"עשו לו משטחים, הורידו את הגלד וחפרו בפצע... מאוד לא נעים. מי שיחסך ממנו - רק ברכה".

אמא ואבא של איתמר
yanivwol@netvision.net.il

 

 

אביתר - ילד נוסף חודשיים לאחר עקיצה.


"ממש פלא - יש ארבעה פצעים... שלושת הקטנים נראים עם גלד ובדרך לקראת סיום... הגדול יש עדיין אודם מסביב... בשיפור? בשיפור בוודאי."
"ממתי השיפור ? תוך יומיים מהתחלת הטיפול התחיל השיפור וכל יום משתפר... "
"בפצע שבו הגלד נפל לא הותיר נותר בקע עמוק, לעומת מקרים של לשמניה באנשים אחרים שהותירו בקע וצלקות משמעותיות".

אבא ואמא של אביתר.
erangilboa@26.co.il

 


מחזור החיים של הטפיל ומהלך המחלה:
המחלה מאוחסנת אצל מכרסמים מקומיים, לאחר שזבוב החול עוקץ את החיה הנגועה הוא ממשיך ועוקץ את האדם ובכך מעביר את אליו את הטפיל שמתחיל להתרבות בגוף האדם.  תמונת המחלה בארץ מתמקדת בפצעים בעור (לישמניה עורית) אך יכולה לפגוע בריריות ואף באיברים פנימיים (לא קיים בארץ בבני אדם).
העקיצה של היתוש מתרחשת עד גובה של כ 20-50 ס"מ מהקרקע ולאחר כחודשיים מתפתחת במקום תפרחת בעור בצורת שושנה. למעשה נגרמים כיבים עמוקים, מלווים בזיהום, המותרים צלקות משמעותיות. מקום התפתחות הפריחה מגרד וכואב מאוד.

 

טיפול:

מניעה - המתמקדת בעונות המעבר שם הסיכוי לעקיצות גדל. הקפדה על בגדים ארוכים, מריחת חומר דוחה יתושים, הימנעות משינה בגובה נמוך (בפרט בשדה פתוח כמו במחנאות).
לאחר עקיצה - העדפה היא לא לטפל בעיקר בשל תופעות הלוואי החזקות של חלק מהתרופות הקונבנציונליות, הטיפול יינתן (בכדורים ובזריקות מקומיות) במקרים חמורים או במיקום בעייתי של הפצע. 

 

הטיפול ההומיאופתי:
הטיפול ההומיאופתי ניתן מיידית לאחר העקיצה - למנוע חלק ניכר ממקרי התפרחת המתפתחות בהמשך.  וכן שבועות ואף חודשים אחרי העקיצה לאחר התפתחות הפריחה - טיפול במשחה ובמספר תרופות הומיאופתיות הגורם לשינוי תוך ימים וריפוי המקום עד להעלמות הפריחה בע"ה. 


* לציין שהטיפול ההומיאופתי נטול חומרים כימיים או תופעות לוואי ויכול להינתן בכל גיל.

 

בברכת בריאות שלמה

ד"ר בועז רון

 

 

 

כל הזכויות שמורות © למרכז אדיב להומאופתיה קלאסית

טיפול בדיכאון, אוטיזם


 

Ez WebSite