דף הבית | אודות | צור קשר

 


 זקוק לעזרה?

צור קשר

שם מלא:

טלפון:
דוא"ל:
 

מהמדיה

כתבה על דני רון


 

 

 


בתיה מלמד עיתון לאישה

רוצה לקבל מידע
על אורח חיים בריא?

הרשם עכשיו לניוזלטר 
של מרכז אדיב

דוא"ל

שם   

 

הביטוי הלטיני "Autismus" שאוב מהמילה היוונית "Autos" – "העצמי". זאת, למעשה, בריחה פנטסטית אל תוך העצמי "הנסיגה העצמית העצמונית" "Spontaneo Self Retrogression". להורדת המאמר המלא

הביטוי הלטיני "Autismus" שאוב מהמילה היוונית "Autos" – "העצמי".

 

זאת, למעשה, בריחה פנטסטית אל תוך העצמי "הנסיגה העצמית העצמונית" "Spontaneo Self Retrogression". מדוע הם נסוגים לאחור? מדוע בני האדם או החיות בורחות ונסוגות? ממי וממה הם נסוגים?! גם האדם הקדמון ברח ולמד להיכנס אל תוך מערה או לטפס על עץ. זה הוא אקט של "הגנה עצמית".

 

אולם איך בדיוק עובר קטן או פעוט יעשו זאת? נסיגה. "רק כך יצליח להגן על עצמו, זעקת האנושות או אזעקה אוטיסטית."

 

אך מי פוגע בו? ובנו, למעשה? גורמים מחוץ! הסביבה. מדוע הסביבה תוקפת? כי היא זוהמה והושחתה. כמו גם "אפקט החממה הגלובלי", השינויים הסביבתיים, זיהום מקורות האוויר, המים, האדמה והאטמוספרה.

 

הדברה מדיי, וחיסונים מדיי ,ע"י המודרניזציה של החברה המערבית התקשורתית הנאורה, "עידן הסלולר", "ילדי האנטנות", התקשורת בכל מקום, מגפה תקשורתית / פגיעה תקשורתית שוב ושוב, גלים גלים של גורמים חיצוניים רבים שמזהמים את "השמיים והארץ וכל צבאם". אין פה את המקום לפרט ולמנות את כולם, אך אלפי זנים של חי, צומח, דומם נכחדים ונעלמים. מוטציות ופגיעה גנטית שעוברים אנו והטבע. "אוטיזם" שוב נסיגה ופגיעה התפתחותית של בני האדם, בדומה לנסיגה ולפגיעה ההתפתחותית שהחי, הצומח והאדמה עוברים יחדיו.

 

עקב הגלובליזציה התעשייתית ההרסנית שמתרחשת בטבע קרוב ל- 100 שנה, הטבע עובר יחד עם האדם טראומה קשה – "נסיגה אבולוציונית". הגזע האנושי נפגע ונסוג לאחור. נסוג לאן? נסוג עד לנקודה שבה האדם יפסיק לפגוע בסביבה ואז הסביבה תפסיק לפגוע בו, יושג "איזון אבולוציוני". צריך לזכור תמיד ולהפנים "כאשר הטבע חושב, הוא חושב בגדול".

 

* כל אדם בר דעת אשר יתבונן בהתנהגות אוטיסטית קלאסית יבין שיש פה התנהגות "אנימליסטית" כמו – יונקית. הצד החייתי בנפש הילד משתלט וגובר על הצד האנושי שבו. בעיקר רואים זאת בילדים שגדלים עם השנים ולא מטופלים אינטנסיבית. השיטות העיקריות שהן בעיקרן שיטות התנהגותיות קוגניטיביות, תרגול שוב ושוב את אותם הדברים, עד אשר הילד לומד מהחזרתיות וזוכה כמובן לתגמול נאות – אילוף!!!

 

דוגמאות אנימליסטיות / אוטיסטיות

 

· האדם הולך על כף רגלו השלמה. יונקים והולכי 4 מהלכים על הבהונות, בדומה לילדים האוטיסטים שמהלכים קצת על קצות האצבעות.

· החיה פועלת על פי הצרכים שלה, מבלי לגלות סימני רצון, חזון, הומור, רגש אמפתי (כמעט) – שוב חסכים אוטיסטים.

· שימוש בג'סטות מוטוריות וקוליות, תקשורת מינימליסטית עד כדי אילמות.

· ברגעי מצוקה והתרגשות יש שימוש בנשיכות, ציפורניים ובעיטות אופייניות.

· חושים חדים פנומנליים: הרחה, שמיעה, ראייה, טעם, מגע, כמו גם זיכרון מרחבי פנטסטי – שוב מאפיינים אוטיסטים מובהקים ואנימליסטיים.

· חוסר עניין בעבר ובעתיד, אך ורק כאן ועכשיו, הווה בלבד.

לאוטיסט, כמו בממלכת החיות, אין עניינים של אגו והוקרה. אך כן יש לו עניין חזק באגואיזם לעומת אלטרואיזם.
אגואיסט – הרצון לפעול למען עצמו וצרכיו.

 

אלטרואיסט – הרצון לפעול למען האחר והסביבה.
מעניין שאת המושג אלטרואיסט הגה פילוסוף בשם אגוסטוס...

 

מבחינה ביולוגית אלטרואיזם – התנהגות הפרט למען האחר – היא מוזרה, היות שהיא כנגד ייצר ההישרדות של הפרט – תכונה שלא מקנה יתרון לבעליה והיינו מצפים שהיא תעלם במהלך האבולוציה, כמו שהיא לא קיימת בממלכת החיות (כמעט) ולא בלבד שהאלטרואיזם לא נעלם במהלך האבולוציה, אלא בפועל עבר התמרה גנטית ויישנם מנגנונים ביולוגיים השומרים על מצב זה. הפרט מסכן את עצמו למען קרוביו, אך קרוביו ממשיכים לשרוד כי הם חולקים את אותו מטען גנטי. הווה אומר שהתנהגות אלטרואיסטית כן מקדמת את המורשת והתורשה של הפרט ועקרון ההישרדות!

 

אמחיש זאת ע"י העונש האלטרואיסטי (Altruistic punishment) - תופעה שקבוצה מענישה פרט המתנהג שלא באופן מוסרי – הגיוני – חברתי, למרות שלמעשה הקבוצה לא תפיק שום תועלת מכך! בעת מתן "עונש אלטרואיסטי" משתחרר בגופנו השליח העצבי (נוירוטרנסמיטור) - דופאמין במוחו של "המעניש", באותו הדיוק והאופן שמשתחרר במוחו של אדם אשר מבצע מעשה אלטרואיסטי מובהק. "דומה ובמדומה נרפא". המעניש – הנענש – והעונש – הם היינו הך. הנטייה האלטרואיסטית מעוגנת עמוק בגנום האנושי. אנשים בעלי נטייה אלטרואיסטית מובהקת קיים בהם הגן: AVPR1a (ארוך - מקטע) ואילו באנשים אגואיסטים קיים חוסר של צורה זו של גן אך קיימת גרסה אחרת ושונה במקצת (קצר - מקטע).

 

גנום זה מקודד ייצור קולטן לנוירוהורמונים – האצילים "ואזופרסין ואוקסיטוצין".

 

(Vesopressin) ואזופרסין: מסייע גם לספיגת מים מן הכליות אך גם בעיקר משמש כמוליך עצבי המשפיע בין היתר על המערכת הדופאמינרגית האחראית על מערכת התגמול במוחנו, וקשורה קשר הדוק לתהליכי קשר – חברתי והתנהגות פרו – חברתית – אמפתית – אלטרואיסטית.

 

הואזופרסין נבדל בשתי חומצות אמינו בלבד מנוירוהורמון אחר ומקסים: אוקסיטוצין – המשמש אף הוא כמוליך עצבי המשפיע על קשר עם הזולת והרגש האימהי – התנהגותי שבנו.

 

על גבי תאי העצב שלנו יישנם קולטנים לנוירוהורמונים הידידותיים אוקסיטוצין וואזופרסין.

 

· ישנה חיה מקסימה בשם נברן הערבות האמריקאי – מכרסם חמוד Voles of the American Grasslands או בשמו הלטיני Microtus Guentheri. אך גם במכרסמים אלו ישנם גרסאות שונות של הגנום AVPR1a.

 

 

 

"המין המשפחתי והמין המתבודד"

 

נברן הערבות האמריקאי מאופיין במשפחתיות ומונוגמיות. הוא מתרועע עם בת זוגתו לכל החיים, שומר על צאצאיו ומבריח כל נברן זר החודר לטריטוריה. וזן אחר של אותו מכרסם: הזן המתבודד – נברן ההרים: לא משפחתי, פוליגמי – מזדווג עם כל הנקרא בדרכו, לא משתתף בעול גידול הצאצאים וחי במשך רוב חייו בהתבודדות אגוצנטרית.

 

מעורבותו של גן ייחודי זה AVPR1a קריטית ליצירת הקולטנים ואזופרסין ואוקסיטוצין, אשר מאפשרים מציאות חיים חברתית אלטרואיסטית, בניגוד לחוסר גן זה אשר יגרור התנהגות אגואיסטית / אוטיסטית!!! (מנברן זה הכנו רמדי).

 

עלינו לזכור ולהפנים פן נוסף בנוירוהורמונים ואזופרסין ואוקסיטוצין מיוצרים בהיפותלמוס שמפעיל את מערכת התגובה הפיזיולוגית "הילחם או ברח". זה הוא גם מרכז הדחק והמצוקה של המח. שוב חוזרים להתחלה – בריחה ונסיגה אל תוך העצמי האוטיסטי

 

· חיה נוספת ומקסימה לא פחות הוא השלדג לבן החזה White-throated kingfisher או בשמו הלטיני Halcyon Smyrnesis פרובינג אשר ערכתי עם שותפי על קבוצה של פרוברים לפי העקרונות של האנמן וג'רמי שר. הפרובינג נעשה מ- D.N.A ודם של שלדג לבן – חזה ישראלי.

 

למעלה מ- 80% מהציפורים הם מונוגמים ובעיקר שלדג לבן החזה ציפור טריטוריאלית אשר חיה בזוגיות טוטאלית. הזכר והנקבה דוגרים לסירוגין על הביצים ומאכילים יחדיו את הגוזלים עד אשר יהיו בוגרים דיים לעצמאות וגם לאחר מכן ממשיכים לחיות בזוגיות מפתיעה. ושוב העיקרון של הנברן קיים גם בהם.

 

הייחודיות הפנטסטית של הנוירוהורמונים ואזופרסין ואוקסיטוצין היא במבנה הטבעתי המושלם שלהם. זאת למעשה טבעת הנישואין האמינה והטבעית ביותר שקיימת בעולמינו. היא בלתי ניתנת להסרה ושוכנת עמוק בתוך המח וה- D.N.A.. טבעת זו יותר קתולית מהאפיפיור, והם למעשה הולוגרמה של אהבה והסימביוזה של האדם והטבע.

 

יין - הטבע הנשי – אוקסיטוצין.

יאנג – הטבע הגברי – ואזופרסין.

וקו האמצע המחבר הדקיק והעדין – קולטן הגן AVPR1a – ביחד נקבל הרמוניה.

· שני נושאים נוספים חשובים להבנת הנסיגה האוטיסטית באדם המודרני הם:

 

1. האונות המצחיות שהן למעשה אחד השלבים האחרונים באבולוציה של המח האנושי. הן מהוות את מרכז הבקרה הרגשית והמאפיינים האישיותיים הייחודיים לכל אינדיבידואל, ואשר משפיעות על התנהגות האדם ומעניקות משוב רוחני ופיזי על מנת לתאם בין הדרישות והציפיות

של הסביבה והחברה לבין הערכים והדעות של הפרט והאדם שדוגל ומאמין בהם. בשל מיקומן הן רגישות וחשופות לפגיעות ונזקים בהריון וברגע הלידה בעיקר: חבלות, לידות קשות, לידות מלקחיים וואקום כמו גם באזור הקורטקס הויזואלי,איזורים רגישים נוספים הם: אזור ברוקה Broca area ואזור ורניקה Wernicke's area. באזורים אלו נמצאים תאי עצב רבים הרגישים לדופמין והקשורים למצבי התגמול, קשב, ריכוז, תכנון, מוטיבציה ועוד.

 

כמו כן, באזורים אלו גם נמצאים נוירוני ה"דלי – לאמה" המדהימים או בשמם נוירוני המראה אשר אחראים על החיקוי ואחת הבעיות המרכזיות והעיקרית באוטיזם (Mirror neurons). הקושי שלהם בחיקוי על ידיי התבוננות ממוקדת. נוירונים אשר כמעט ולא קיימים בחיות ומופיעים בצורה מסויימת אצל קופי האדם, שימפנזים – גורילות וקופי המקוק – ומכאן האימרה "קוף אחרי בן אדם" – היכולת לשכפל התנהגות דומה תוך כדי התבוננות, היא גם זו שמאפשרת לנו להזדהות עם אותו האדם שבו אנו מתבוננים ומעניקה לנו את היכולת להרגיש את מה שאותו האדם מרגיש בפנים. פעולת עצבי המראה היא גם סוג של סינסתזיה (עירבוב 5 החושים) אשר איפשרה לפני שוב כ- 50,000 שנה בתקופה הפלאוליתית (תקופת האבן הקדומה) לאיש המערות לבצע את הקפיצה המסיבית והשתלטות "ההומו ספיינס" (האדם המודרני) על פני האדם "הניאנדרתלי" שצורת הדיבור שלו הייתה אינפופים ונחירות בדומה לקופי האדם הקיימים היום.

 

נוירונים אלו אצל האוטיסטים נמצאים במצב של "שוק" – לא פועלים כתוצאה "מהטראומה הסביבתית" ויש לעורר אותם ע"י פוטנץ הומיאופתי כמובן!!

 

2. קושי אוטיסטי נוסף זה הוא המצב הסינסטזי (עירבוב חושים) הפנטסטי / תמידי של כל האוטיסטים "שומעים צבעים ורואים קולות", בדיוק כמו במעמד הר סיני הקסום "וכל העם רואים את הקולות ואת הלפידים ואת קול השפר ואת ההר עשן" (שמות כ' פסוק 15). הם למעשה תקועים במצב תחושתי, חוויתי – עוצמתי מטאפורי מבלי היכולת להבין מטאפורה זאת או להבדיל את עצמו מכך. גם דבר זה התרחש לפני כ- 50.000 שנה ואפשר את התפתחות השפה המודרנית. גם קוף אדם יכול לחבר מילה למשמעות. לדוגמא: אם נאלף קוף להוראה "בוא לאכול" הוא יבין את המשמעות, אך אם נאמר לו "יש לך חשק לסטייק טוב?" הוא לא יבין זאת, גם אם לימדנו אותו את כל המילים עצמן בנפרד. אין לו את היכולת ליצור ערבובים שפתיים קוגניטיביים מטאפורים – "מה יש סטייק רשע או רע?"

 

מחשיבה חדגונית לחשיבה רבגונית, כמו גם "דני שובבני חושב שאמא לא בבית... אמא של דני לא מבינה מדוע בגדיו ובגדיה של המורה לפסנתר מפוזרים בבית?! " שתי מחשבות מנוגדות סותרות בעת ובעונה אחת כאשר התוצאה השלישית שמתקבלת מובנת אך שונה בתוצאה. יש פה "אקשן" הומור!! שוב קושי גדול אוטיסטי בחשיבה מופשטת!

 

האזור העיקרי האחראי לדבר מופשט ונפלא זה הוא "קיפול המזוות" "Angular – Gyrus" ואזור נוסף הוא "שקדיי האמיגדלה" Amygdala"

 

המקושרים למצבי סכנה, ויסות רגשי – נפשי, מצבים בין פרא- אדם ל- אילוף – אדם. כמו כן, מאוחסנים שם הזכרונות הראשונים הפרנטלים שנשמרו בהריון חודשים שמיני ותשיעי ולאחר הלידה בעיקר באמיגדלה שעברה שוק!

 

אפקט החממה עקב התיעוש – הרעלה באוויר

 

· בכדור הארץ במהלך 100 השנים האחרונות עלתה כמות ה- - CO2 פחמן דו חמצני ו – CO פחמן חד חמצני לכמעט פי 2.

שתי מולקולות אלו הן בעלות ערך פוטנטי רב!!

גזים אלו גורמים למומים ושינויים גנטים בעוברים!!!

לסיכום, למרות שיש לי עוד חומר רב ומפורט על כל אחד מהנושאים שהזכרתי, האוטיזם, מבחינתי, הוא מצב של "דה – אבולוציה" "נסיגה אבולוציונית", רק על מנת להמחיש זאת לפניכם שני קטעים שמצאתי באינטרנט .

 

1) מחקר חדש בבריטניה - שכיחות אוטיזם: 1 ל 65 לידות

מחקר חדש מגלה כי שיעורי האוטיזם הרבה יותר גבוה ממה שהוערך בעבר. הנתונים הקודמים עמדו על מקרה אחד ל 100 לידות אך מחקר של פרופ' ברון כהן גילה על כל 3 מקרים מאובחנים של אוטיזם ישנם 2 מקרים נוספים שלא מאובחנים.
לי גרוסמן, נשיא האגודה הלאומית לאוטיזם (ASA) האמריקאי: "הנתונים מהמחקר הבריטי משקפים את מה שאנחנו רואים כאן בארה"ב. דיווחים מאינדיאנה למשל הם כי ישנו מקרה אחד של אוטיזם על 101, כאשר נתונים אלו אינם כוללים את הילדים אשר מתחנכים בבית או במסגרות פרטיות.
דר' מרתה הרברט, מביה"ס לרפואה בהרווארד: "נעשה דחוף וחיוני למצוא את הגורמים הסביבתיים שמאחורי הנתונים הדרמטיים הללו. ייתכן שישנם דברים שאנחנו יכולים לעשות אחרת.."

2) "מותק, הכבשה התכווצה"

שינויי האקלים הקיצוניים וההתחממות הגלובלית משפיעים על כבשים בסקוטלנד.
זן של כבשי בר בקבוצת האיים סנט קילדה עמד בשנים האחרונות במוקד של מחקר מדעי מקיף. ממצאי המחקר קובעים: ממדי גופן של הכבשים הללו קטנו בחמישה אחוזים לעומת גודלן לפני כ-25 שנה. גם המשקל הממוצע של טלה בן שנה קטן בכ-100 גרם מאז שנת 1985.
בתופעה המוזרה הבחינו החוקרים לראשונה לפני שנתיים, אבל רק עתה מצאו לה הסבר מדעי. האקלים באי הסקוטי הקטן הירטה, הממוקם כ -160 ק"מ ממערב לסקוטלנד ושייך לארכיפלג סנט קילדה, השתנה כליל בעשורים האחרונים. החורף התקצר, התמתן, והוא עתה פחות קשה וקיצוני.


הטלאים הקטנים, שבעבר לא הצליחו לשרוד את תנאי מזג האוויר בחורף, דווקא מחזיקים מעמד. הם מתפתחים ומתרבים, אלא שלצאצאיהם יש ממדי גוף קטנים יותר. גודל הגוף אצל בעלי החיים הוא תורשתי, ובקרב הכבשים הללו מתקיים עתה מה שהמדענים כינו "אפקט האימהות הצעירות": הן אינן יכולות להמליט צאצאים גדולים.
התגלית הנוכחית, מדגישים החוקרים, מספקת ראיה נוספת להשפעות של שינויי האקלים על עולמנו. התחממות כדור הארץ מורגשת גם אצל הציפורים, הדגים, הדו-חיים ויונקים רבים. "זו הוכחה עד כמה האבולוציה והאקולוגיה ממלאות תפקיד בשינויים וגם קשורות זו בזו", אמרו החוקרים, ובראשם פרופ' טים קולסון מ"אימפריאל קולג'" בלונדון, לכתב העת "סיינס", "אנחנו מעריכים שתהליך ההתכווצות של הכבשים נמשך גם עתה ויימשך בעתיד."

 

תודה

 

דני רון

 

להורדת המאמר המלא

 

כל הזכויות שמורות © למרכז אדיב להומאופתיה קלאסית

טיפול בדיכאון, אוטיזם


 

Ez WebSite